Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

WIELKANOC W OBRZĘDOWOŚCI POLSKIEJ

19/04/2019

WIELKANOC –  w religii chrześcijańskiej to najważniejsze Święto. w połączeniu z tradycyjną obrzędowością polską jest to Święto bardzo radosne i kolorowe. Najważniejszymi symbolami tych Świąt w Polsce są: PISANKI, ŚWIĘCONKA i ŚMIGUS DYNGUS.

PISANKI – to bogato malowane jajka, które dawniej chroniły od nieszczęść i były symbolem nowego życia i urodzaju. W zależności od regionu Polski jajka zdobi się różnymi technikami: malowane są farbami, woskiem, oklejane kolorowym papierem lub sitowiem i wełną.

W Wielką Sobotę (20.04) chrześcijanie uroczyście święcą pokarmy. Do kościoła zanoszone są ŚWIĘCONKI, czyli koszyki, w których znajdują się: szynki, kiełbasy, ciasta, chleb oraz PISANKI.

NIEDZIELA WIELKANOCNA (21.04) – tego dnia rano rodziny wspólnie siadają do świątecznego stołu, zastawionego różnymi mięsami, rybami oraz ciastami. Przed posiłkiem dzielimy się jajkiem składając sobie najlepsze życzenia.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (22.04) – to II dzień Świąt (ŚMIGUS DYNGUS), który kojarzy się z zabawą i … wodą. Od wczesnych godzin porannych, szczególnie na wsiach, od domu do domu chodzą przebrani chłopcy, strasząc gospodarzy i polewając panny kubłem wody. Ten zwyczaj zadomowił się także w miastach, więc tego dnia nie zdziw się, jeśli nawet przypadkiem zostaniesz oblany wodą na ulicy!

Ucz się języka polskiego razem z nami, a na pewno dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o języku i kulturze polskiej!

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.