Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

JĘZYK POLSKI? TAK, TO MOŻLIWE!

10/03/2020

Moją przygodę z językiem polskim zaczęłam latem 2017 roku. Słyszałam, że będzie to „wyzwanie” – w rzeczywistości to było wszystko, co kiedykolwiek słyszałam o języku polskim, ale szczerze mówiąc, nie miało to dla mnie wielkiego znaczenia. Zaczęło to być dla mnie istotne, gdy zagłębiłem się w naukę tego języka.

Polski jest językiem klasyfikowanym do „III kategorii”, co oznacza, że wraz z innymi językami słowiańskimi znajduje się w jednej grupie z takimi językami jak albański, turecki, hebrajski, czy fiński jako język, który ma istotne różnice językowe i / lub kulturowe w porównaniu z językiem angielskim. Tym niemniej cieszę się, że zaczęłam uczyć się polskiego z otwartym umysłem i nie słuchałam tych wszystkich komentarzy, że „będzie ciężko”. Wówczas na pewno nie byłoby mnie tu, gdzie jestem teraz.

Wystartowałam zasadniczo od poziomu dla początkujących. Po niedługim czasie sprawiało mi to jednak tyle satysfakcji, że chciałam nauczyć się jeszcze więcej. Tak naprawdę nigdy wcześniej nie uczyłem się innego języka. Szkołę Języka Polskiego KLUB DIALOGU w Warszawie znalazłem przez przypadek. I tu właśnie zaczęła się moja przygoda z językiem polskim.

Przez pewien czas był to proces powolny, ale już po 1.7 roku osiągnąłem poziom B2. Teraz rozumiem wszystko i mówię pewnie w wielu sytuacjach. Daje mi to ogromną satysfakcję kiedy widzę, że w kawiarniach, sklepach, w pracy i na uniwersytecie nie jestem, przynajmniej z początku, uważana za cudzoziemca.

W wielu miejscach w Polsce,  szczególnie w dużych miastach, mogę zawsze porozumieć się po angielsku. Jednak nauka języka polskiego ma wiele zalet i jeśli tylko możesz mieć taką okazję, warto się za to zabrać. Tym bardziej, że jest ku temu dużo możliwości. Ważne jednak jest to, aby nauczyć się języka do poziomu co najmniej  średnio zaawansowanego lub zaawansowanego, aby poczuć tę pewność siebie i móc się komunikować w każdej sytuacji.

W badaniach psychologicznych potwierdzono, że mówienie w co najmniej dwóch językach stanowi „wielki atut dla procesu poznawczego”, a mózg osób dwujęzycznych „działa inaczej” niż u osób, które znają tylko jeden język.Ogólnie mówiąc, nauka drugiego języka może: zwiększyć wydajność mózgu, poprawić znajomość języka ojczystego oraz wiedzę z innych dziedzin i zapewnić lepszy wybór kariery.

Czy naprawdę tak jest?

Poprawa wydajności mózgu: nauka polskiego pomogła mi osiągnąć zupełnie nowy sposób myślenia i zrozumieć dość skomplikowany system zasad wymowy i gramatyki. Musiałam nabyć umiejętność bardzo częstego ‘przełączania się’ między językami, co naprawdę nie było łatwe. Były czasy, kiedy myślałam, że po prostu nie dam rady dłużej kontynuować! Jednak nieustające ćwiczenia stanowiły świetną zabawę, a to z kolei pomagało mi szybko myśleć.

Poprawa znajomości języka ojczystego: nauka języka polskiego wymogła na mnie przypomnienie sobie lub poznanie niektórych struktur gramatycznych w moim ojczystym języku. Z drugiej jednak strony zauważyłam, że coraz częściej ‘mieszam’ angielski z polskim. Czasami łapię się na tym, że nie pamiętam jakiegoś słowa po angielsku, ale po polsku od razu przychodzi mi ono do głowy.

Poprawa wiedzy z innych dziedzin akademickich: uczenie się nowych języków poprawia także umiejętności poznawcze. Badania porównawcze uczniów, którzy znają więcej, niż jeden język z uczniami, którzy znają tylko jeden język wykazały, że ci pierwsi osiągają wyższe wyniki z podstawowych testów z matematyki, czytania i słownictwa.

Nauka języków obcych dla wielu osób jest wyzwaniem, ale na szczęście daje też wiele satysfakcji. Ludzie zawsze doceniają, gdy mówisz w ich języku, nawet jeśli jest to dla ciebie trudne i męczące. Nie martw się, oni zawsze chętnie ci pomogą.

Nie załamuj się, jeśli na początku język polski wydaje się przerażający i trudny! Krok po kroku, prędzej czy później każdy potrafi się go nauczyć. Znajdź odpowiednią szkołę, w której będziesz się czuć komfortowo, ale kursy mimo wszystko będą dla ciebie wymagające. Ja odnalazłam siebie w Szkole Języka Polskiego KLUB DIALOGU w Warszawie, ale ty możesz poszukać innego miejsca. A może ono samo cię odnajdzie 🙂 Życzę powodzenia!

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.