Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

NAUKA JĘZYKA POLSKIEGO ONLINE? – TAK, TO MOŻLIWE!

13/05/2020

Nauka online – co to właściwie oznacza?

Obecnie dostępnych jest sporo narzędzi Internetowych, za pomocą których można połączyć się z drugą osobą i przeprowadzić lekcje języka polskiego.

Do tej pory ta metoda była tylko jedną z opcji nauki języka polskiego jako obcego w szkole KLUB DIALOGU. Okazała się jednak niezwykle skuteczną i wręcz preferowaną formą nauki przez studentów.

Nauka online jest całkowicie elastyczna; termin lekcji może być negocjowany, a uczeń może odbyć lekcję z domu, biura, czy innej, dowolnej lokalizacji. Co więcej, lekcje wcale nie są nudne, ani mniej wartościowe od zajęć w klasie! Chociaż dynamika jest inna, zarówno lekcje grupowe, jak i indywidualne odbywają się płynnie i efektywnie i w pewnym stopniu są podobne do lekcji w klasie. Nauczyciel i studenci nawiązują interakcję ze sobą nawzajem w czasie rzeczywistym.

A co mówią nauczyciele KLUBU DIALOGU Szkoły Języka Polskiego dla Obcokrajowców?

Magda, lektorka od 6 lat:

‘Na początku wydawało mi się, że ekran będzie ograniczał moją ekspresję. Wiadomo przecież jak znaczącą rolę w procesie nauki odgrywa komunikacja niewerbalna, także w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Z perspektywy czasu mogę jednak przyznać, że praca online jest w pełni efektywna i przyjemna. Ogólnie dostępne komunikatory internetowe oraz duża liczba różnych aplikacji internetowych, specjalnie przygotowanych z myślą o sektorze edukacji, pozwalają na stworzenie odpowiednich warunków do przekazywania wiedzy, ułatwiają pracę nauczycielowi i są przede wszystkim atrakcyjne dla studentów. Powiem więcej! Przyjemniej czasem zagrać w quiz internetowy niż wypełniać cały czas ćwiczenia gramatyczne. Bez względu na wiek, wciąż sprawdza się zasada nauki przez zabawę. Oczywiście, jak zawsze, należy zachować umiar i dostosowywać rytm zajęć do zróżnicowanych preferencji studentów’. 

Nauka online może być zabawą i przygodą!

Student – Brian z USA – wyraził swoją opinię o lekcjach online:

‘Lekcje przez Skype z KLUBEM DIALOGU są na prawdę efektywne: to wspaniały sposób, aby sprawnie zintegrować technologię z nauką języka polskiego jako obcego. Planuję kontynuować te lekcje do czasu osiągnięcia przeze mnie płynności językowej. To bardzo wygodna forma nauki zarówno dla mnie, jak i dla mojej nauczycielki!’

Warto także wspomnieć o innym argumencie za lekcjami online. A mianowicie anonimowości, którą one ze sobą niosą i która jest niezwykle istotna dla osób, które boją się mówić w obecności innych. Bycie fizycznie ‘samym’, ale wciąż częścią klasy online dostarcza więcej komfortu i pewności siebie w nauce.

Oliwia, lektorka opowiada o swoich odczuciach o lekcjach online:

‘Od zawsze cieszyły mnie nowinki technologiczne i bardzo lubiłam wykorzystywać różnorodne platformy edukacyjne w trakcie lekcji stacjonarnych. Dlatego teraz na spotkaniach online czuję się jak ryba w wodzie! Oczywiście przygotowanie do nauczania zdalnego jest bardziej czasochłonne, ponieważ spotkania wirtualne pozostawiają mniejszy margines spontaniczności. Jednak taka praca daje mi wiele radości. Lubię bliżej poznawać moich uczniów, ich opinie, przemyślenia, ich plany i marzenia’.

Oczywiście jest wiele różnic pomiędzy nauczaniem online i tym w szkole, jednak gdy lekcje prowadzone są przez dobrze przygotowanego i doświadczonego lektora, cała wiedza jest tak samo przekazana, a studenci mogą się efektywnie uczyć języka polskiego, a coraz to nowe narzędzia i aplikacje internetowe rozwijają tę formę nauczania.

Opinia lektorki KLUBU DIALOGU, Beaty:

‘Studenci, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z tą formą nauki języka polskiego jako obcego – szybko się z nią „oswajają”. Myślę̨ także, że aby dobrze  poznać język polski bardzo istotne jest utrzymanie ciągłości nauki, dlatego lekcje online są dogodnym narzędziem dla tych, którzy dużo podróżują lub często pozostają „po godzinach” w pracy. Oczywiście to nieoceniona forma dla tych, którzy mieszkają za granicą, ale kontakt z językiem polskim jest dla nich ciągle bardzo ważny!’

Studenci Lektorki Beaty również wyrazili swoją opinię na temat lekcji online:

Alessia z Włoch: „Już od jakiegoś czasu mam lekcje polskiego online. Nigdy wcześniej nie miałam okazji tego robić́ i myślałam, że ważny dla nauki jest tylko bezpośredni kontakt z nauczycielem. Teraz wiem, że dzięki takim lekcjom  mam więcej czasu dla siebie, bo nie muszę jeździć́ do szkoły i mogę̨ uczyć́ się̨ w domu. To bardzo wygodne!”

Alberto, Włochy: „Na początku chciałem mieć lekcje tylko w szkole, ale moja koleżanka przekonała mnie, że warto rozpocząć lekcje języka polskiego online. Teraz bardzo je lubię̨! Myślę̨, że lekcje online są̨ wygodne, ponieważ mam więcej czasu na sprawy zawodowe. Oczywiście od czasu do czasu zdarzają̨ się̨ problemy i nie zawsze dobrze rozumiem, ale to jest tak jak w realnym świecie, gdzie różni ludzie różnie mówią̨”.

Szkoła języka polskiego dla obcokrajowców KLUB DIALOGU jest szkołą, która cały czas się rozwija i na bieżąco reaguje na sytuację na rynku. Dlatego jesteśmy tak atrakcyjni dla naszych studentów. Ponieważ nauczanie to nasza pasja – nie ma dla nas rzeczy niemożliwych!

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.