Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

Wielkanoc po polsku

31/03/2021

Wielkanoc to radosny czas dla wielu ludzi na świecie, a na pewno dla Polaków!  W Polsce mamy wiele szczególnych tradycji związanych z tym czasem, o czym chętnie opowiadamy, zachęcając obcokrajowców do zagłębienia się w polską kulturę, aby ją lepiej zrozumieć (tym bardziej, jeśli obcokrajowcy nie mówią i nie uczą się jeszcze języka polskiego). 

Pierwszą oznaką zbliżających się Świąt Wielkanocy w Polsce jest przynoszenie do kościoła palemek zrobionych z gałęzi, bazi i suszonych kwiatów.  Odbywa się to w niedzielę, na tydzień przed Wielkanocą. Ten szczególny dzień w roku nazywany jest Niedzielą Palmową.  

W tym okresie Polacy robią wiosenne porządki w domach, a potem przygotowują się do Świąt piekąc ciasta i malując jajka (zwane pisankami). Mówi się, że malowanie jajek pochodzi z rytuału, który ma ponad 5000 lat!  

W sobotę do kościoła przynoszone są wielkanocne koszyki, w których znajdują się pisanki, mięso, chleb, przyprawy, ciasto i Wielkanocny Baranek wykonany z plastiku lub cukru. Każdy produkt to symbol.

W niedzielę wielkanocną o 6 rano w kościele odprawiane jest uroczyste nabożeństwo zwane Rezurekcją.  Następnie rodziny zbierają się na śniadanie świąteczne i życzą sobie Wesołego Alleluja!  Pojawiają się kolejne polskie przysmaki: baba drożdżowa, mazurki (czyli ciasto z lukrem i suszonymi owocami i orzechami) oraz sernik.  

W Poniedziałek Wielkanocny można naprawdę dobrze się bawić.  W Polsce mamy tradycję Śmigusa-Dyngusa, kiedy to dzieci oblewają się wodą nawzajem na ulicy, więc i Ty musisz być tego dnia bardzo ostrożny! ?

Śledząc przygotowania do tych Świąt koniecznie zwróć uwagę na wszystkie nowe słowa! Wówczas nauka języka polskiego stanie się przyjemnością! W języku polskim jest wiele słów związanych ze Świętami Wielkanocnymi i wiosną, których obcokrajowiec być może nigdy nie słyszał, ani nie miał okazji poznać podczas swojego kursu języka polskiego.

Jak wiemy w tym roku Wielkanoc nie będzie taka sama, jak niektórzy z nas ją pamiętają.  Ograniczone są spotykania rodzinne, a młodzi ludzie nie wyjdą na ulice, aby celebrować  Śmigus-Dyngus. Tym niemniej są rzeczy, które możemy zrobić, aby to zrekompensować.  

W Szkole Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU wierzymy w nowe początki związane ze Świętami Wielkanocnymi i wiosną.  Dlatego uwielbiamy dzielić się naszą kulturą z naszymi studentami i innymi obcokrajowcami, a także językiem polskim podczas kursów języka polskiego online, jak i tych prowadzonych bezpośrednio w szkole.

Na naukę języka polskiego nigdy nie jest za późno!  Zawsze możesz wziąć do ręki podręcznik lub spisywać notatki podczas przygotowań do tych pięknych Świąt!  Nauka języka polskiego nie musi odbywać się tylko na zajęciach. Bardzo ważna jest samodzielna nauka języka polskiego i czas spędzony na powtarzaniu nowych, ciekawych słów.

Podczas lekcji języka polskiego stawiamy nie tylko na język polski sam w sobie, ale także na zanurzenie naszych uczniów w polskiej kulturze i tradycji.  Nie ma lepszego sposobu na naukę niż dobra zabawa!

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.