Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

ŚPIEW PTAKÓW W MOIM OGRODZIE

15/04/2021

Śpiew ptaków w moim ogrodzie

W moim ogrodzie przez cały dzień śpiewają ptaki

1.DROZD zaczyna śpiew wcześnie rano, czasem woła jakby po angielsku: ‘give me that, give me that, give me that’! ‘Potato, potato, potato’! Siada wysoko na drzewach, by jego śpiew niósł się daleko. Ma biały brzuszek w brązowe kropki.

2. Łatwo wypatrzyć czarnego kosa z małym żółtym dziobem. Jego śpiew jest bardzo różnorodny. KOS śpiewa piękną pobudkę o świcie.

3. SIKORKA z żółtym brzuszkiem jest najbardziej widoczna zimą, ale jej śpiew kojarzy się z wiosną. Śpiewa bardzo wysokim głosem: ‘ti ru, ti ru, ti ru, ti ru, ti ru’. Czasami woła też: ‘tututu tututu tututu tututu tututu’, rytmicznie, jakby po włosku.

4. Najpiękniejszy głos w moim ogrodzie ma ZIĘBA wołająca: ‘tiririri tjutjutjutju tija’! w równych odstępach czasu. Zięby są większe od sikorek, mają szare czapeczki i pomarańczowe brzuszki. Ich śpiew towarzyszy nam przez cały dzień.

5. Podobnie do zięby szczebiocze szarawy PIECUSZEK. Jest tak malutki, że trudno go dostrzec, ale jego obecność zdradza piękny trel.

6. Głosom ptaków towarzyszy werblowanie dzięcioła – ‘trrrrrr’! Ale to nie jest jego śpiew. To dźwięk stukania w drzewo. DZIĘCIOŁ stuka w drzewo w poszukiwaniu robaków.

7. Wieczorem coraz głośniej odzywa się RUDZIK, choć słychać go też rano. Rudzik to mały ptaszek o białym brzuszku z rudym serduszkiem na piersiach. Pięknie śpiewa, świergocze i gwiżdże. Nie powtarza dźwięków, każda zwrotka jest inna.

8. Już wkrótce do letniego snu będzie kołysał nas romantyczny SŁOWIK.

Słowniczek:

woła (wołać)  – głośno mówi, śpiewa
niósł się (nieść się) – leciał
Wwypatrzyć – zobaczyć
Sszczebiocze (szczebiotać) – śpiewać, mówić miłym głosem (ptak lub dziecko)
trel – śpiew ptaka, tak samo: szczebiot
werblowanie – stukanie
odzywa się (odzywać się) – mówić
świergocze (świergotać) – śpiewa (ptak może śpiewać czyli świergotać)
dźwięki wydawane przez ptaki to: śpiew, świergot, gwizd, szczebiot i trel.
ptaki mogą: śpiewać, świergotać, gwizdać, szczebiotać, werblować, wołać.

Tekst – Irmina Antoszczuk
Video – Dorota Maszkiewicz

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.