Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

TRADYCJA POLSKA – Interesujące Wiosenne Święta w Polsce

26/05/2021

Wiosenną tradycją z czasów przedchrześcijańskich jest topienie Marzanny. Współcześnie odbywa się w pierwszy dzień wiosny – 21 marca. Marzanna to duża lalka zrobiona z patyków i słomy i ubrana jak kobieta. Symbolizuje zimę albo śmierć. Marzanna była niesiona przez ludzi poza granice wsi i tam podpalana i wrzucana do wody. Odejście Marzanny ma przywołać wiosnę. Współcześnie zwyczaj topienia Marzanny kultywuje się głównie w szkołach, ale robią to również dorośli, którzy chcą kontynuować słowiańskie tradycje.

W Polsce obchodzimy kilka świąt w maju. Zaczynamy od majówki – pierwszy maja to Święto Pracy, trzeci maja to Święto Konstytucji. Te dwa dni są wolne od pracy. Drugiego maja świętujemy też Dzień Flagi. Polacy zwykle planują wtedy długi weekend – biorą kilka dni wolnego i wyjeżdżają na krótki urlop albo spotykają się i grillują. Niestety polska pogoda nas nie rozpieszcza i weekend majowy często kończy się deszczem.  

Następny ważny dzień to Zielone Świątki, które są ruchomymi świętami, ponieważ obchodzimy je 49 dni po Wielkanocy. Tak naprawdę ten dzień to Zesłanie Ducha Świętego. Więc dlaczego Zielone Świątki? Ta nazwa to pamiątka po pogańskich czasach, w których mniej więcej w tym czasie świętowano wiosenne odrodzenie przyrody. W ten dzień ozdabiano domy zielonymi gałązkami, tatarakiem i kwiatami. Obecnie w Zielone Świątki katolicy na wsiach obchodzą pola z procesją.

Następne pogańskie święto, o którym mamy informacje to rodzime Walentynki, czyli Noc Kupały. Była to noc przesilenia letniego – 21 czerwca. W Noc Kupały młodzież rozpalała ogniska i skakała przez ogień. Panny rzucały wianki na wodę, a chłopcy wyjmowali je i szukali właścicielki, która miała zostać ich przyszłą żoną. W czasach chrześcijańskich próbowano zamienić pogańskie święto na tradycję katolicką i tak powstała druga nazwa: Noc Świętojańska (23 czerwca to dzień świętego Jana).

Oczywiście ważnym świętem, które obchodzimy w maju jest też Dzień Matki. 26ego maja dajemy mamom prezenty albo dzwonimy do nich i składamy im życzenia. Klub Dialogu życzy Mamom wszystkiego najlepszego z okazji ich święta.

słowniczek:

Obchodzić święto – celebrować; W Polsce obchodzimy urodziny, imieniny, Dzień Matki itp. Obchodzimy wiele świąt katolickich.

Majówka – długo weekend majowy.

Rozpieszczać – traktować bardzo dobrze, polska babcia rozpieszcza swoje wnuki. Pogoda nas nie rozpieszcza – pogoda nie jest dla nas dobra, pada deszcz, jest zimno i nieprzyjemnie.

Ruchome święta – święta, które nie mają stałej daty, np. Wielkanoc.

Tatarak – roślina wodna.

Procesja – religijna ceremonia, w czasie której ludzie idą i modlą się lub śpiewają pieśni religijne.

Rodzime – pochodzące z konkretnego kraju, w Polsce rodzime to znaczy polskie.

Przesilenie letnie – najkrótsza noc w roku, początek lata. Przesilenie zimowe to najdłuższa noc w roku, początek zimy.

Wianek – okrągła ozdoba na głowę zrobiona z kwiatów. Symbolizuje niewinność.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.