Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

Hejnał Mariacki w Krakowie – co to jest?

02/06/2021

Hejnał Mariacki to jest melodia, którą trębacz0 gra co godzinę z Wieży Mariackiej Kościoła Marii Panny w Krakowie. Trębacz gra melodię cały dzień i całą noc. O każdej pełnej godzinie gra hejnał cztery razy (na 4 strony świata). Jeden raz – w południe, melodia jest transmitowana przez Program Pierwszy Polskiego Radia na cały świat.

            Tradycja hejnału mariackiego ma już siedemset lat. Legenda mówi, dlaczego  melodia hejnału nagle urywa się1

            Kościół Mariacki, ma dwie wysokie wieże i zawsze był bardzo ważnym miejscem dla miasta. Dawno, dawno temu, zawsze rano i wieczorem, trębacz grał na trąbce – to był sygnał. Rano to znaczyło: ‘otwierać bramę’2. Wieczorem: ‘zamykać bramę’. Ale nie tylko. Grał też na alarm, gdy zobaczył pożar lub armię wroga3.
Pewnego razu, trębacz widzi wojsko4 tatarskie. Gra hejnał. Alarm! Nagle dostaje strzałą5 z łuku6 w szyję.  Trębacz ratuje miasto – ludzie zamykają bramy do miasta. Trębacz nie kończy grać hejnału, umiera. Na pamiątkę tej historii, już zawsze hejnał urywa się.

            Trębacz musi być bardzo odważną osobą, dlatego dziś każdy trębacz jest strażakiem7. Taka jest tradycjaJ

Ciekawostka

W 2019 roku Włoska podróżniczka Paula Giacomini zwiedza świat konno. Słyszy historię o krakowskiej melodii. Decyduje się jechać do Krakowa ze specjalnym prezentem. Prezent to kopia tatarskiej strzały. Paula zaczyna podróż z Karakorum w Mongolii, a kończy w Krakowie. Jej podróż trwa 500 dni. Dystans to 8 000 kilometrów.

Słownik:

0. Trębacz- osoba, która gra na trąbce

1. urywać się / urwać się (o melodii) – robić pauzę

2. brama – duże drzwi w zamku, w murze miasta

3. wróg – nieprzyjaciel

4. wojsko – armia

5. strzała – arrow

6. łuk – arc

7. strażak – firefighter

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.