Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym
:Każdego roku 1 sierpnia ma miejsce specjalne wydarzenie – Godzina „W”. Godzina „W” to kryptonim daty i godziny rozpoczęcia akcji ,,Burza” – czyli Powstania Warszawskiego – w okupowanej przez Niemców Warszawie w czasie II Wojny Światowej. Dokładnie była to godzina 17:00, 1 sierpnia 1944 r. Dlatego 1 sierpnia o godzinie 17:00 z pewnością usłyszysz wycie syren, zobaczysz wielu ludzi zgromadzonych na ulicach, a w centrum zostanie zatrzymany ruch ludzi i pojazdów.
Historia II wojny światowej w Polsce jest bardzo dramatyczna, głęboka i smutna. Powstało na ten temat wiele książek, ale tutaj krótko wyjaśnimy, co wydarzyło się tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego.
31 lipca 1944 r. podczas odprawy sztabu generalnego Armii Krajowej (AK) przy ul. Pańskiej 67 gen. Tadeusz Bór-Komorowski, Dowódca AK, otrzymał raport od gen. Antoniego Chruściela, Komendanta Okręgu Warszawskiego, dotyczący rzekomego sukcesu Sowieckiego przełamania obrony niemieckiej tuż za przedmieściami dzielnicy Praga. Informacja była w rzeczywistości nieprawdziwa, ale na jej podstawie Bór-Komorowski wydał ustny rozkaz rozpoczęcia akcji ,,Burza” 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00.
Dlaczego 1 sierpnia, godzina 17:00 było wybraną datą i godziną? Otóż początkowo postanowiono, że Powstanie odbędzie się wczesnym rankiem, ale w godzinach popołudniowych panował dużo większy ruch uliczny, co oznaczało, że żołnierze mogli znacznie łatwiej wtopić się w tłum i bezpiecznie dotrzeć na miejsce zbiórki, jednocześnie przewożąc broń i amunicję. O godzinie 17:00 pozostało wciąż jeszcze wystarczająco dużo światła słonecznego, aby operacja przebiegła gładko, jak to tylko możliwe. Dokładny dzień miał jednak zostać ustalony na dzień przed rozpoczęciem walk.
Rozkaz został wydany przez Chruściela około godziny 19:00 – zaledwie godzinę przed godziną policyjną. W rezultacie został dostarczony między 7:00 a 9:00 rano następnego dnia dowódcom okręgów. Na ulicach pojawiły się plakaty z prostym tytułem „Polacy!”, jako apel, że długo oczekiwana walka ma się wkrótce rozpocząć.
Nie wszystkim jednak oddziałom udało się utrzymać mobilizację do godziny 17:00… Pierwsze strzały do patrolu niemieckiego padły już o godzinie 13:35 na ul. Krasińskiego na Żoliborzu. Niemcy szybko sprowadzili czołg i kilka pojazdów opancerzonych z karabinami maszynowymi. Na ulicy Suzina niemiecki patrol zaskoczył polską jednostkę, która wyciągała broń ze skrytki. Walki rozpoczęły się podobno przed 17:00 w co najmniej 8 różnych punktach w całej Warszawie.
Ostatecznie Niemcy nie byli w stanie powstrzymać Powstania. To była niesamowita, odważna walka mająca wpływ nie tylko na losy Warszawy, ale i całej Polski.
Teraz wystarczy przejść się ulicami Warszawy, aby zobaczyć wiele miejsc upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 r. Na przykład: Muzeum Powstania Warszawskiego, Kopiec Powstania Warszawskiego, Pomnik Bohaterów Powstania przy ul. Krasińskich, Pomnik Małego Powstańca na Starym Mieście, liczne murale, tablica pamiątkowa na budynku przy ul. Filtrowej 68, gdzie Antoni Chruściel podpisał pierwszy rozkaz. W Warszawie jest też ulica Al. Godziny ,,W”.
Jak co roku, 1 sierpnia o godzinie 17:00 zatrzymajmy się na 1 minutę oddając tym samym cześć i honor poległym warszawiakom.