Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

6 sposobów na poprawienie koncentracji

31/08/2021

W naszych czasach wielu ludzi ma problemy z koncentracją. Co to oznacza? Ludzie rozmawiają, czytają książki i gazety, ale za chwilę nic nie pamiętają. Chcą powiedzieć słowo, które mają na końcu języka, ale już go zapomnieli. Nie ważne ile masz lat – warto ćwiczyć pamięć i koncentrację. To także gwarantuje skuteczną naukę języka polskiego.

Koncentracja? Co to takiego?

Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi na jednej myśli, jednym zjawisku, jednym przedmiocie lub jednej sytuacji. Jest to bardzo ważne. Dobra koncentracja  ma wpływ na codzienne funkcjonowanie oraz uczenie się.

Jak poprawić koncentrację?

  1. ‘Trening uważności’

‘Trening uważności’ to technika, która polega na tym, że nie możemy myśleć o przeszłości i nie możemy martwić się przyszłością. Reagujemy na to, co jest ‘tu i teraz’. Dzięki temu możemy nie tylko skutecznie poprawić koncentrację, ale i osiągnąć równowagę emocjonalną oraz umiejętność relaksowania się.

  • Wizualizuj

Wizualizacja to doskonały sposób na poprawękoncentracji. Polega ona na ‘trzymaniu’ obrazów przez chwilę w pamięci. Najpierw te obrazy są proste. Potem dodajemy szczegóły i pamiętamy je dłużej.  Po pewnym czasie wizualizacja połączy w sobie zmysły: wzroku, dotyku, smaku, słuchu, a nawet węchu.

Jak wykorzystać tę metodę w nauce języka polskiego? Trzeba wizualizować całe zdania w danej konstrukcji gramatycznej, a następnie ‘przenosić’ je na inny przykład. Czy to jest trudne? To tylko pozory!

  • A może pisanie własnych notatek?

To bardzo ciekawa metoda, która polega na tworzeniu własnej ‘mapy myśli’ lub pisaniu notatek. Jest to doskonały sposób na zapamiętanie dużej partii informacji z programu, książki czy artykułu. Dodatkowo możemy wybrać te najważniejsze wiadomości, a potem dokładnie przekazać te informacje dalej. To jest rozwiązanie, które warto stosować podczas nauki języka polskiego!

  • Zrób sobie przerwę

Mózg to nie jest maszyna i potrzebuje  odpoczynku. Zrób sobie chwilę przerwy, wstań i wykonaj kilka ćwiczeń. Mózg odpocznie i zostanie dotleniony. Weź szklankę wody oraz zjedz energetyczny posiłek. Potem z nowymi siłami wróć do swoich czynności.

  • Usuń “rozpraszacze”!

To bardzo prosty sposób. Aby poprawić koncentrację warto wyłączyć “rozpraszacze”. „Rozpraszacze” to:  telefon, skrzynka mailowa, komunikatory i inne urządzenia, które rozpraszają koncentrację.

Trzeba się skupić tylko na jednej czynności. Czasami, gdy robisz wiele rzeczy w jednym czasie – nie robisz żadnej dobrze.

  • Wypróbuj dietę, sport i sen

Dieta, sport i sen to magia, która wpływa na kondycję całego ludzkiego organizmu. Dobra dieta wpływa na ciało i umysł. Unikaj diety ‘fast food’. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie. Każdego dnia uprawiaj sport – to doskonale dotlenia organizm. Sen to czas regeneracji i odpoczynku dla ciała i dla mózgu.

Słownik:

Na końcu języka – ‘mieć coś na końcu języka’ – idiom. Gdy chcesz coś powiedzieć, ale nie możesz sobie przypomnieć odpowiedniego słowa.

Pozory – to tylko pozory – rzeczywistość jest inna niż myślisz.

Dotleniony – gdy w organizmie jest dużo tlenu (O2)

Wpływa na – coś wpływa na coś – gdy coś jest ważne dla czegoś innego, np.: ‘dobra rada wpływa na dobrą decyzję’ ; złe przygotowanie do egzaminu wpływa na jego wynik’

Pytania do tekstu:

  1. Co oznacza stwierdzenie: „w naszych czasach” na początku tekstu?
  2. Jak rozumiesz zdanie: „Dzięki temu człowiek nie tylko może skutecznie poprawić koncentrację, ale i osiągnąć równowagę emocjonalną oraz umiejętność relaksowania się”. Przekształć to zdanie używając słowa „dodatkowo” w taki sposób, aby miało to samo znaczenie.
  3. Co to są „rozpraszacze”. Co to słowo oznacza?
  4. Którą metodę na poprawienie koncentracji preferujesz? Dlaczego?

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.