Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

15/12/2021

FILMOWY PIĄTECZEK TO JUŻ NASZA TRADYCJA… i nasza pasja! To cykliczne spotkania organizowane dla Studentów przez Szkołę Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU, podczas których prezentujemy polskie filmy z angielskimi napisami. Filmy te są ważne ze względów społecznych, politycznych lub kulturowych, a dzięki nim staramy się pokazać naszym studentom historię, tradycję i mentalność Polaków na przestrzeni ostatnich 70 lat. 

W 2020 i 2021 roku mieliśmy okazję zaprezentować naszym studentom takie filmy jak: ‘Boże Ciało’ w reżyserii Jana Komasy – film nominowany do OSKARA, poruszający zagadnienia moralności, dobra i zła w odniesieniu do  warunków i sytuacji życiowych. ‘Jasminum’ (reżyseria J.J. Kolski) opowiada historię tajemniczą i magiczną, pełną zmysłowych zapachów i światła. W tej historii o mnichach ludzie, budynki i zapachy mają swoje tajemnice. ‘Poszukiwany, poszukiwana’ – to wspaniała komedia mistrza – Stanisława Barei – ukazująca życie Polaków w czasach komunistycznych. ‘Vabank’ –doskonała polska komedia kryminalna w reżyserii Juliusza Machulskiego daje wgląd w życie i urbanistykę miasta Łodzi w latach 80 XX wieku. ’Panny z Wilka’, w reżyserii Andrzeja Wajdy, to film psychologiczny, nominowany  do Oscara w kategorii filmów nieangielskojęzycznych. Powrót głównego bohatera na wieś ożywia wspomnienia i dawne uczucia, zmuszając do zastanowienia się nad swoim losem. ‘Wałęsa, Człowiek z Nadziei’ – to film opowiadający historię wielkich przemian politycznych w Polsce po 1980 roku, które zakończyły się upadkiem komunizmu w 1989 w Polsce, a równocześnie na zawsze odmieniły politykę światową…

Za każdym razem FILMOWE PIĄTECZKI  cieszyły się ogromnym zainteresowaniem studentów, którzy chętnie uczestniczyli w tych spotkaniach zarówno w szkole, jak i online. Wydarzenia te to wyjątkowa przygoda w przeszłość, ukazująca obrazy, które trafiają do odbiorcy. Dzięki nim osoba z innego kraju może łatwiej zrozumieć mechanizmy i styl życia w Polsce, co w znacznym stopniu ułatwia aklimatyzację w nowym kraju. Każda projekcja filmu poprzedzona jest krótkim omówieniem tła jego powstania, zamysłu reżysera i przesłania, które film ze sobą niesie. Podczas tych ekscytujących spotkań nie tylko oglądamy filmy, ale także dyskutujemy znajdując podobieństwa i różnice do innych krajów. To także wspaniała nauka języka polskiego!

Serdecznie zapraszamy!

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.