Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

16/02/2022

KULTURA I STYL ŻYCIA W POLSCE. Ciekawostki.

To kącik dla tych, którzy lubią wiedzieć co się dzieje dookoła nich. A dzieje się! Warszawa tętni życiem! Pewnie jeszcze pamiętacie tę niezwykłą noc 31 stycznia? I czerwone serduszka rozdawane na ulicy. To grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP). Już 30 rok z rzędu ta charytatywna Fundacja stworzona przez wyjątkowego człowieka – Jurka Owsiaka zbiera fundusze na zakup sprzętu medycznego. W ciągu 30. Finałów zebrano ponad 1,6 miliarda złotych. WOŚP kupiła i przekazała 66 150 urządzeń do placówek ochrony zdrowia w całej Polsce. Szacuje się, że co piąty sprzęt w szpitalach pochodzi od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Według badań opinii publicznej fundacja od lat cieszy się największym zaufaniem wśród organizacji charytatywnych. Nie ma takiej drugiej na świecie!

Co ciekawe? To właśnie od Jurka Owsiaka pochodzą frazy, które na stałe weszły do słownika polskiego: ‘się ma’, ‘Róbta co chceta’, ‘gramy do końca świata i jeden dzień dłużej’.

Co jeszcze?

Już za chwilę, bo 24. lutego będzie TŁUSTY CZWARTEK! W tradycji chrześcijańskiej to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W Polsce świętujemy ten dzień jedząc … pączki! Pączki to ciasto drożdżowe tradycyjnie wypełnione nadzieniem z róży lub innym, słodkim dżemem.

Tradycja jedzenia pączków w Tłusty Czwartek w Polsce sięga 17-tego wieku. Ten dzień poprzedza Środę Popielcową rozpoczynającą 40-to dniowy post.

Wśród piekarzy i cukierników, Tłusty Czwartek jest uważany za jeden z najgorętszych dni w roku. Wiele cukierni jest otwartych od wczesnych godzin porannych po nocnym maratonie smażenia pączków. Smacznego!!

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.