Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

SIŁA KOMUNIKACJI. JAK MÓWIĆ, ABY NAS SŁUCHANO?

19/09/2022

SIŁA KOMUNIKACJI. JAK MÓWIĆ, ABY NAS SŁUCHANO? – Dlaczego to takie ważne nie tylko podczas nauki języka polskiego? (Część I)

Jak mówić, aby nas słuchano? Dlaczego efektywna komunikacja jest tak ważna nie tylko podczas nauki języka polskiego?

Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU to wyjątkowe miejsce, gdzie nie tylko odbywa się nauka polskiego, ale z pasją dzielimy się polską tradycją, kulturą i naszym stylem życia. DIALOG rozumiemy jako efektywną komunikację, pełną akceptację dla odmienności kultur, otwartość na wymianę myśli i chęć do wzajemnego poznania się. Dlatego tak bardzo lubimy rozmawiać 😊

To tyle (i aż tyle) o Szkole KLUB DIALOGU. A co mówią badania socjologiczne?

Wiele badań socjologicznych wskazuje, iż efektywność naszej komunikacji (czyli to, czy będziemy wysłuchani i zrozumieni) w ogromnym stopniu zależy od naszego pochodzenia (kraju, regionu, rodziny, społeczności) oraz doświadczenia kulturowego.

Deborah Tannen jest profesorką lingwistyki i autorką wielu publikacji na temat komunikacji interpersonalnej, która udowadnia, że nie zawsze ludzie kompetentni są słuchani. Okazuje się, że ważniejsze jest to JAK się mówi, a nie CO.

Język to nie tylko narzędzie do przekazania informacji, a nauka języka polskiego to nie tylko werbalna wypowiedź

Wszystko, co chcemy powiedzieć musi być powiedziane w odpowiedni sposób. W zależności od sytuacji dostosowujemy więc ton głosu, jego natężenie, a nawet szybkość wypowiedzi. Znaczenie mają takie elementy jak: pośrednie lub bezpośrednie zwracanie się do drugiej osoby, dobór słów, pauza, a nawet stosowanie pytań, czy przepraszanie. To są sygnały kulturowe, które nie służą tylko komunikowaniu tego, co mamy na myśli, ale charakteryzują nas jako ludzi.

Na przykład tak niepozorna PAUZA. Pauza, która pojawia się w dialogu dwóch osób. W każdym kraju, a nawet regionie tego samego kraju jest ona traktowana jako ‘naturalna’ w odmienny sposób. W NY City długa pauza w wypowiedzi jest nie do zniesienia, więc ludzie mówią tak długo, aż ich interlokutor nie wejdzie im w słowo. Tymczasem w Texasie – dopiero dłuższa pauza pozwala rozmówcy wypowiedzieć swoje zdanie. Taka drobna różnica w stylu konwersacji może mieć ogromny wpływ na komunikację oraz na to, jak zostaniemy ocenieni.

Podczas nauki języka polskiego (lub innego języka obcego) zadbaj o to, aby Twój styl wypowiedzi był respektowany. Na grupowy kurs języka polskiego zgłaszają się osoby z różnych stron świata, dlatego tak ważnym jest, aby szanować wzajemnie swoje style komunikacji. Mówi się, że Włosi mówią głośno i szybko, przez co dominują nad pozostałymi członkami grupy. Japończycy są wycofani i nie ‘wchodzą w słowo’, przez co mogą unikać interakcji.  

Język polski jest trudny, a nauka języka polskiego jako obcego – może być wyczerpująca, więc miła atmosfera na lekcji polskiego będzie dodatkowym atutem, gdy chcemy być usłyszeni.

‘Ja’, ‘mój’, ‘nasz’ – jak efektywnie się komunikować i podkreślać własną wartość? Weź to także pod uwagę podczas nauki języka polskiego

Pewnie często słyszałeś, jak lider Twojego zespołu chwalił się Waszym wspólnym projektem mówiąc: ‘Mój projekt otrzymał uznanie CEO!’.

Z badań Deborah Tannen nad stylem wypowiedzi wynika, że to w większości mężczyźni użyją słowa ‘ja’, ‘mój’, gdy sprawa dotyczy pracy zespołowej, w przeciwieństwie do kobiet, które nawet własną pracę ocenią jako ‘nasz projekt’, oczekując – czasem bezskutecznie – że ktoś inny je doceni. Ostatecznie zyskuje uznanie i zostaje wysłuchany ten, kto głośno o to walczy i komunikuje.

Pewnie zauważyliście, że w Szkole Języka Polskiego jako Obcego KLUB DIALOGU pracują w większości kobiety 😊. Tak się złożyło, ale dzięki temu jesteśmy doskonale zgranym i silnym zespołem, który wspólnie buduje swoje wartości i kreuje swoją tożsamość. Podczas kursu języka polskiego staramy się dużo chwalić naszych studentów i zachęcać ich do nauki. To ważne, bo choć samo-motywacja jest kluczem do sukcesu, to zachęta ze strony Lektorki jest paliwem napędzającym tę motywację. Nie zapominaj świętować nawet te małe sukcesy. Mów o nich. To w naturalny sposób wpływa na fantastyczny rozwój, a nauka języka polskiego staje się przygodą i przyjemnością!

——————————— KONIEC CZĘŚCI PIERWSZEJ —————————————————————-

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.