Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

SIŁA KOMUNIKACJI. JAK MÓWIĆ, ABY NAS SŁUCHANO?

19/09/2022

SIŁA KOMUNIKACJI. JAK MÓWIĆ, ABY NAS SŁUCHANO? – Dlaczego to takie ważne nie tylko podczas nauki języka polskiego? (Część I)

Jak mówić, aby nas słuchano? Dlaczego efektywna komunikacja jest tak ważna nie tylko podczas nauki języka polskiego?

Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU to wyjątkowe miejsce, gdzie nie tylko odbywa się nauka polskiego, ale z pasją dzielimy się polską tradycją, kulturą i naszym stylem życia. DIALOG rozumiemy jako efektywną komunikację, pełną akceptację dla odmienności kultur, otwartość na wymianę myśli i chęć do wzajemnego poznania się. Dlatego tak bardzo lubimy rozmawiać ?

To tyle (i aż tyle) o Szkole KLUB DIALOGU. A co mówią badania socjologiczne?

Wiele badań socjologicznych wskazuje, iż efektywność naszej komunikacji (czyli to, czy będziemy wysłuchani i zrozumieni) w ogromnym stopniu zależy od naszego pochodzenia (kraju, regionu, rodziny, społeczności) oraz doświadczenia kulturowego.

Deborah Tannen jest profesorką lingwistyki i autorką wielu publikacji na temat komunikacji interpersonalnej, która udowadnia, że nie zawsze ludzie kompetentni są słuchani. Okazuje się, że ważniejsze jest to JAK się mówi, a nie CO.

Język to nie tylko narzędzie do przekazania informacji, a nauka języka polskiego to nie tylko werbalna wypowiedź

Wszystko, co chcemy powiedzieć musi być powiedziane w odpowiedni sposób. W zależności od sytuacji dostosowujemy więc ton głosu, jego natężenie, a nawet szybkość wypowiedzi. Znaczenie mają takie elementy jak: pośrednie lub bezpośrednie zwracanie się do drugiej osoby, dobór słów, pauza, a nawet stosowanie pytań, czy przepraszanie. To są sygnały kulturowe, które nie służą tylko komunikowaniu tego, co mamy na myśli, ale charakteryzują nas jako ludzi.

Na przykład tak niepozorna PAUZA. Pauza, która pojawia się w dialogu dwóch osób. W każdym kraju, a nawet regionie tego samego kraju jest ona traktowana jako ‘naturalna’ w odmienny sposób. W NY City długa pauza w wypowiedzi jest nie do zniesienia, więc ludzie mówią tak długo, aż ich interlokutor nie wejdzie im w słowo. Tymczasem w Texasie – dopiero dłuższa pauza pozwala rozmówcy wypowiedzieć swoje zdanie. Taka drobna różnica w stylu konwersacji może mieć ogromny wpływ na komunikację oraz na to, jak zostaniemy ocenieni.

Podczas nauki języka polskiego (lub innego języka obcego) zadbaj o to, aby Twój styl wypowiedzi był respektowany. Na grupowy kurs języka polskiego zgłaszają się osoby z różnych stron świata, dlatego tak ważnym jest, aby szanować wzajemnie swoje style komunikacji. Mówi się, że Włosi mówią głośno i szybko, przez co dominują nad pozostałymi członkami grupy. Japończycy są wycofani i nie ‘wchodzą w słowo’, przez co mogą unikać interakcji.  

Język polski jest trudny, a nauka języka polskiego jako obcego – może być wyczerpująca, więc miła atmosfera na lekcji polskiego będzie dodatkowym atutem, gdy chcemy być usłyszeni.

‘Ja’, ‘mój’, ‘nasz’ – jak efektywnie się komunikować i podkreślać własną wartość? Weź to także pod uwagę podczas nauki języka polskiego

Pewnie często słyszałeś, jak lider Twojego zespołu chwalił się Waszym wspólnym projektem mówiąc: ‘Mój projekt otrzymał uznanie CEO!’.

Z badań Deborah Tannen nad stylem wypowiedzi wynika, że to w większości mężczyźni użyją słowa ‘ja’, ‘mój’, gdy sprawa dotyczy pracy zespołowej, w przeciwieństwie do kobiet, które nawet własną pracę ocenią jako ‘nasz projekt’, oczekując – czasem bezskutecznie – że ktoś inny je doceni. Ostatecznie zyskuje uznanie i zostaje wysłuchany ten, kto głośno o to walczy i komunikuje.

Pewnie zauważyliście, że w Szkole Języka Polskiego jako Obcego KLUB DIALOGU pracują w większości kobiety ?. Tak się złożyło, ale dzięki temu jesteśmy doskonale zgranym i silnym zespołem, który wspólnie buduje swoje wartości i kreuje swoją tożsamość. Podczas kursu języka polskiego staramy się dużo chwalić naszych studentów i zachęcać ich do nauki. To ważne, bo choć samo-motywacja jest kluczem do sukcesu, to zachęta ze strony Lektorki jest paliwem napędzającym tę motywację. Nie zapominaj świętować nawet te małe sukcesy. Mów o nich. To w naturalny sposób wpływa na fantastyczny rozwój, a nauka języka polskiego staje się przygodą i przyjemnością!

Pewność siebie daje wiele korzyści w życiu osobistym i korzystnie wpływa na naukę języka polskiego

Pewność siebie, to jedna z głównych postaw, która decyduje o tym, czy ktoś zechce Cię wysłuchać. Szczególnie w dużych korporacjach to właśnie ta cecha decyduje o tym, czy CEO (lub inny dyrektor) podejmie decyzję w Twojej sprawie na TAK, czy na NIE. Twoja wiarygodność i pracowitość ukryta jest właśnie w pewności siebie.

Badania opracowane przez psycholożkę Lauren Heatherington i jej zespół wskazują, że kobiety są bardziej skłonne do zaniżania swojej wartości, a mężczyźni są bardziej skłonni do minimalizowania wątpliwości. To ważna informacja, nad którą warto popracować.

I znowu nasuwa się skojarzenie z nauką języka polskiego. Jeśli nie wiesz jakiej użyć formy gramatycznej w danym zdaniu, bądź po prostu pewny siebie, a rozmówca nawet nie zwróci uwagi na drobne potknięcia ?. Będzie zachwycony, że mówisz po polsku! Akceptacja na popełnianie błędów jest jedną z kluczowych wartości. Otwiera ona umysł na ‘naukę na własnych błędach’, przyspieszając tym samym proces nauki języka polskiego jako obcego.

Na lekcji języka polskiego w Szkole KLUB DIALOGU także możesz praktykować do woli. Bądź pewny siebie, a nauka języka polskiego przyniesie zamierzone efekty! Sprawdź swój poziom znajomości języka, wybierz kurs polskiego dla siebie i dołącz do nas już dzisiaj!

Mowa bezpośrednia to ważny element skutecznej komunikacji. Warto wziąć to pod uwagę podczas nauki języka polskiego

Wszyscy dobrze wiemy, że lepiej jest powiedzieć jasno wprost, co mamy na myśli. Niestety mowa niebezpośrednia jest dużo częściej stosowana w komunikacji między ludźmi. Jest to element, który różni kulturę jednego kraju od innych i może powodować ogromne nieporozumienia.

W Polsce prawdopodobnie spotkałeś się z bezpośrednią formą wydawania poleceń, co mogło być dla Ciebie obraźliwe. Polski szef powie: ‘Księgowy potrzebuje pomocy przy rachunkach, pomóż mu jutro z rana’.  

Natomiast największą wartością w kulturze Dalekiego Wschodu jest umiejętność porozumienia się nie mówiąc wprost, aby ‘nie stracić twarzy’. Na przykład Chińczycy są bardzo wyczuleni na tak zwaną ‘utratę twarzy’. Znaczy to tyle, że nawet błahe (z punku widzenia Europejczyka) wpadki mogą być uznawane za totalną kompromitację. Nie usłyszymy więc od Chińczyka, że jesteśmy kiepskimi pracownikami, że mówimy słabo po chińsku czy angielsku, lub, że robimy coś źle. Ewentualne uwagi będą zawsze artykułowane w sposób ‘a może zmieniłbyś metodę’, ‘ja myślę, że jeżeli robiłbyś to w ten sposób, to robiłbyś to jeszcze lepiej’.

Inny przykład?

Czy już dzisiaj jadłeś? – często zapyta Cię Chińczyk. Europejczyk może odebrać to jako zaproszenie na obiad czy kolację. Jednak to tylko coś w rodzaju naszego ‘jak się dziś miewasz?’. Nie powinniśmy odpowiadać przecząco na to pytanie, bo nie o sam fakt czy już dziś jedliśmy w nim chodzi. Chińczycy tłumaczą to biedą, jaka w przeszłości panowała w Chinach i za której czasów zrodziło się to pozdrowienie. Miało ono wówczas znaczenie dosłowne, jednak dziś to już tylko zwykłe pozdrowienie.

Konkluzja: Zarówno mowa bezpośrednia, jak i niebezpośrednia mogą być efektywnymi formami komunikacji tak długo, jak wybrany styl jest rozumiany tak samo przez obie strony.

Pracując w tak różnorodnym środowisku jakim jest Szkoła Języka Polskiego dla obcokrajowców KLUB DIALOGU musimy ciągle obserwować i uczyć się stylów komunikacji prezentowanych przez naszych studentów. To ogromnie ważny aspekt kulturowy, który ma wpływ na to, czy studenci będą chętnie uczyć się polskiego, czy nie. Nauka języka polskiego jako obcego wymaga formy bezpośredniej, szczególnie na niższych poziomach. Student o ograniczonym zasobie słów też jest zmuszony do używania bezpośrednich zwrotów, nawet jeśli mogą brzmieć niegrzecznie (na przykład w sklepie: ‘daj mleko’). Nie zniechęcaj się. Najważniejsza jest praktyka!

Kurs języka polskiego (link do kursów KURSY I CENY) daje gwarancję, że student dowie się wiele o kulturze polskiej, używanych stylach komunikacji (na przykład formalny i nieformalny), mowie potocznej, co jest dozwolone, a co uważane za niegrzeczne. Rozmowa z innymi studentami to także nauka polskiego, która poszerza horyzonty.

Konkluzja: Jak mówić, aby nas słuchano i dlaczego jest to takie ważne nie tylko podczas nauki języka polskiego?

Jaki jest więc najefektywniejszy sposób komunikacji, aby zostać wysłuchanym i zrozumianym (także w obcym języku, na przykład mówiąc po polsku)?

Nie ma jednej odpowiedzi.

Efektywne komunikowanie się to nie tylko wypowiedzenie tego, co mamy na myśli. Ważne jest JAK to powiemy. A styl komunikacji (to jak mówimy i słuchamy) różni się znacząco pomiędzy ludźmi. Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak: sytuacja, w której się znaleźliśmy, kultura (kraju, firmy), podległość w organizacji, doświadczenia kulturowe, czy to, z kim rozmawiamy. Dlatego łatwo możemy popaść w tarapaty, gdy chcemy interpretować czyjąś wypowiedź poprzez swój pryzmat.

Podczas nauki języka polskiego jako obcego może dojść do wielu nieporozumień. Ważne jest, aby o nich rozmawiać. Między innymi temu celowi służą lekcje języka polskiego w Szkole KLUB DIALOGU. Ogromna różnorodność studentów z całego świata (od Ameryki, po Japonię) sprawia, że możemy uczyć się od siebie nawzajem. Warto jest mieć odwagę, pytać, błądzić, komunikować się, patrzeć na swoje mocne strony i je wykorzystywać.

Każdy kurs języka polskiego to wyjątkowa przygoda, w którą zabieramy się wspólnie z naszymi studentami.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.