Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

POLSKIE ŚWIĘTA I ZABAWY NA KONIEC ROKU – Czy znasz je wszystkie?

25/11/2022

Od zadumy do świętowania. Czy poznałeś już polskie święta i zabawy obchodzone w listopadzie i grudniu?

Za nami listopad, który przez wielu Polaków jest uważany za najbardziej melancholijny miesiąc. O ile zaczyna się on od zadumy i wspomnień (Święto Zmarłych), to kończy się tajemniczo, magicznie i radośnie.

‘Andrzejki’ – polska zabawa dla niezamężnych kobiet

Andrzejki, to bardzo popularne święto wśród Polaków. Dawniej, w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja Apostoła, niezamężne dziewczęta robiły wróżby w nadziei na znalezienie lub zdobycie ukochanego mężczyzny. Dzisiaj wróżyć może każdy, a dzięki dobrej zabawie tradycja pozostaje bardzo żywa. Wróżyć można z wosku lanego do miski przez dziurkę klucza, ustawianych w rzędzie butów, kart, lub przedmiotów codziennego użytku.

W Szkole Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU odbył się fantastyczny event andrzejkowy dla naszych studentów. Lektorki w roli wróżek sprawdziły się równie świetnie, jak podczas lekcji języka polskiego. A niektóre z wróżb spełniły się w 100%.  

‘Barbórka’ – polskie święto górników i hutników

Kolejnym ważnym dniem w polskim kalendarzu jest 4 grudnia. To dzień świętej Barbary, patronki górników. Barbórka to święto Świętej Barbary, niezwykle hucznie obchodzone przede wszystkim na Śląsku, gdzie znajduje się najwięcej kopalń.

Czy znasz animowaną, polską bajkę dla dzieci ‘Bolek i Lolek wśród górników’? To kultowa bajka, więc warto ją obejrzeć, choć nie używa języka polskiego. Możemy z niej wywnioskować, jak ważną częścią gospodarki Polski lat `50 – `80 było górnictwo, a określenie węgla „czarnym złotem” utrzymuje się do dziś.

Miłośnicy sportów motoryzacyjnych pewnie znają ‘Rajd Barbórki’, który kończy sezon rajdowy. W tym roku rajd odbędzie się po raz 60! Z harmonogramem warszawskich wyścigów można zapoznać się na tej stronie.

‘Mikołajki’ – na to polskie święto czekają mali i duzi

Cały rok i mali i duzi czekają na przyjście Świętego Mikołaja podczas Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce dla wszystkich niecierpliwych mamy świetną wiadomość! 6 grudnia celebrujemy ‘mikołajki’! Sam zwyczaj na ziemiach polskich znany jest od dawna, a do XIX wieku 6 grudnia był nawet dniem wolnym od pracy. Teraz najczęściej ‘mikołajki’ obchodzone są w szkołach dla dzieci, domach kultury, ale także w Szkole języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU. Wówczas robimy sobie nawzajem drobne upominki. To wspaniała polska zabawa, przynosząca wiele radości.

‘Sylwester’ – to nieuchronny koniec roku

Rok zwieńcza ‘sylwester’! Ostatnia noc grudnia swoją nazwę przyjęła od imienin Sylwestra i wspomnienia liturgicznego papieża Sylwestra I. W to święto w Polsce chcemy zamknąć rok kalendarzowy bez sporów i długów. Jak jeszcze możemy pomóc szczęściu w nadchodzącym roku? Jednym ze sposobów jest niesprzątanie 31 grudnia. Powód jest bardzo prosty – wymiatając kurz, możemy wymieść także szczęście! Symboliczne znaczenie mogą mieć także pęcherzyki powietrza w kieliszku szampana – duże, nieregularne i chaotyczne oznaczają wiele przemian, drobne bąbelki to równowaga w życiu osobistym i dopisujące zdrowie. Z pewnością każde bąbelki są zapowiedzią samych sukcesy w nauce języka polskiego ?!

Ciekawostka językowa – sprawdź, czy wiesz

Czy wiesz, że nazwy zabaw polskich, zwyczajów i obrzędów zapisujemy małą literą: andrzejki, mikołajki, sylwester (nawet jeśli pochodzą od imienia – Andrzej, Mikołaj czy Sylwester). Barbórka, to polskie święto, dlatego zapisujemy je wielką literą.  

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.