Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH!

23/12/2022

Proszę czytać i słuchać. Dostępne poziomy A1, A2, B1, B2

Proszę czytać i słuchać. Poziom A1

W zdrowym ciele – zdrowy duch!

Każdy człowiek chce być zdrowy. Jak to zrobić? Proszę słuchać naszych rad.

Kochaj siebie

Proszę dbać o ciało i umysł. Ty decydujesz, jak się czujesz. Trzeba rozumieć siebie. To wzmocni twoją pewność siebie.

Wybierz ćwiczenia, które lubisz

Wybierz ćwiczenia, które lubisz. Kiedy ćwiczenia są interesujące, chcesz je kontynuować.

Żyj ciekawie

Życie jest przyjemnością. Rób to, co lubisz. Może chcesz regularnie uczyć się języka polskiego? (Na pewno KLUB DIALOGU Szkoła Języka polskiego dla Obcokrajowców może pomóc!).

Wychodź na świeże powietrze

Ważne jest wychodzić z domu na krótki 20-minutowy spacer. Zamknij oczy i zrób wolny, głęboki wdech. Czas spędzony blisko natury może zmniejszyć stres i dać radość.

Żyj teraz!

Staraj się myśleć pozytywnie. Myśl o tym, co przynosi ci radość i szczęście. Rób sobie małe prezenty po ciężkim dniu pracy, na przykład, kubek ulubionej herbaty lub dobra muzyka. Żyj dzisiaj. Pamiętaj, że to twoje życie, jedyne jakie masz.

Tekst i audio: Dorota Maszkiewicz

Pytania do tekstu:

1. Proszę podkreślić wszystkie czasowniki ‘imperative’

2. Do wybranych czasowników z pkt. 1 proszę dopisać bezokolicznik (infinitive)

3. Jak jest w twoim języku ‘W zdrowym ciele – zdrowy duch?’

Proszę czytać i słuchać. Poziom A2

W zdrowym ciele – zdrowy duch!

Każdy z nas chce być zdrowy. Dużo ludzi myśli: ‘aby być zdrowym, trzeba jeść zdrowo i ćwiczyć na siłowni’. Tak, ale nie jest cała prawda! Jak być naprawdę zdrowym? Mamy dla ciebie parę dobrych rad! Im szybciej zaczniesz, tym szybciej poczujesz się lepiej!

Pokochaj siebie

Oznacza to dbanie o swój stan fizyczny i psychiczny. Oznacza to także możliwość zaakceptowania siebie. Jeśli lubisz siebie, zaczynasz także traktować innych ludzi z szacunkiem. To działa w dwie strony. Wszystko zaczyna się od ciebie i tego, jak się czujesz. Zacznij od zrozumienia siebie. Dzięki temu wzmocnisz także swoją pewność siebie.

Wybierz ćwiczenia, które lubisz

Wybierz te ćwiczenia, które lubisz. Kiedy ćwiczenia są radością, chcesz je kontynuować.

Żyj ciekawie

Życie jest przyjemnością. Rób to, co lubisz. Może chcesz regularnie uczyć się języka polskiego? (Na pewno KLUB DIALOGU Szkoła Języka Polskiego dla Obcokrajowców może ci w tym pomóc!).

Wychodź częściej na świeże powietrze

To ważne, wychodzić z domu co najmniej raz dziennie na krótki 20-minutowy spacer. Zamknij oczy i zrób wolny, głęboki wdech. Czas spędzony blisko natury może zmniejszyć stres i rozweselić.

Żyj teraz!

Staraj się odrzucić negatywne myśli. Skup się na tym, co przynosi ci radość i szczęście. Rób sobie małe prezenty po ciężkim dniu pracy, na przykład: kubek ulubionej herbaty, dobra muzyka lub miła rozmowa z bliskimi. Żyj dzisiaj. Pamiętaj, że to twoje życie, jedyne jakie masz.

Tekst i video: Dorota Maszkiewicz

Pytania do tekstu:

1. Jakie jest w twoim języku powiedzenie: ‘W zdrowym ciele – zdrowy duch?’

2. Jakie ty masz rady, aby być zdrowym?

3. Czy myślisz, że masz ciekawe życie?

Przeczytaj i odpowiedz na pytania. Poziom B1/B2

W Zdrowym Ciele – Zdrowy Duch!

Każdy z nas chce być zdrowy i mieć dobre samopoczucie. Większość ludzi myśli, że aby być zdrowym, trzeba przestrzegać ścisłej diety i spędzać dużo czasu na siłowni. To nie jest cała prawda! Jak być naprawdę zdrowym? Prezentujemy kilka prostych zasad, które na pewno Ci pomogą! Im szybciej zaczniesz, tym szybciej poczujesz się lepiej!

Pokochaj siebie

Pokochać siebie nie oznacza, że stajesz się samolubny i pochłonięty sobą; oznacza to dbanie o swój stan fizyczny i psychiczny. Oznacza to także możliwość zaakceptowania siebie takiego, jakim jesteś – ze wszystkimi wadami. Jeśli lubisz siebie, zaczynasz także traktować innych ludzi z szacunkiem i współczuciem. Szybko przekonasz się, że to działa w dwie strony. Wszystko, co robisz, zaczyna się od ciebie i tego, jak się czujesz. Zacznij od zrozumienia siebie. Dzięki temu wzmocnisz także swoją pewność siebie.

Wybierz ćwiczenia, które lubisz

Jeżeli dotychczasowe ćwiczenia, które robisz nie przynoszą, zostaw je. Wybierz te, które lubisz. Jeśli dobrze się bawisz wykonując określone ćwiczenie, będziesz bardziej skłonny do większego wysiłku.

Żyj ciekawie

Życie jest przyjemnością – nie należy go traktować jako serii obowiązkowych działań, które podejmujesz. Zastanów się, co naprawdę lubisz robić i oprzyj na tym swój styl życia. Czasami wymaga to dużej zmiany, jak na przykład zmiana dotychczasowej kariery lub coś mniejszego, jak to, co robisz poza godzinami pracy. Może uda Ci się nawet regularnie uczyć się języka polskiego? (Na pewno KLUB DIALOGU Szkoła Języka polskiego dla Obcokrajowców może ci w tym pomóc! ?).

Wychodź częściej na świeże powietrze

Długie przebywanie w pomieszczeniu może sprawić, że poczujesz się odizolowany od świata zewnętrznego i natury. Dla zdrowia ważne jest wychodzenie co najmniej raz dziennie, nawet jeśli jest to tylko krótki 20-minutowy spacer. Jak tylko wyjdziesz, zamknij oczy i zrób wolny, głęboki wdech. Czas spędzony blisko natury może zmniejszyć stres, rozweselić i pomóc poczuć się o wiele lepiej.

Żyj teraz!

Staraj się odrzucić negatywne myśli. Skup się na tym, co przynosi ci radość i szczęście. Rób sobie małe prezenty po ciężkim dniu pracy, na przykład, gorąca kąpiel z olejkami, kubek ulubionej herbaty, dobra muzyka lub miła rozmowa z bliskimi. Żyj dzisiaj, nie jutro i nie wczoraj. Pamiętaj, że to twoje życie, jedyne jakie masz.  

Tekst i video: Dorota Maszkiewicz

Pytania do tekstu:

  1. Co oznacza powiedzenie: ‘W zdrowym ciele, zdrowy duch’?
  2. Czy uważasz, że dbanie o zdrowie jest ważne dla Ciebie? Dlaczego?
  3. Czy jeśli kochasz siebie, to oznacza, że jesteś egoistą?
  4. Co dla Ciebie oznacza żyć ciekawie?

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.