Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

M jak Metro.

02/01/2023

M jak Metro. Dzieła Wojciecha Fangora w Warszawie

Czy widziałeś już w Warszawie wejścia do Metra w kształcie litery M? A może zwróciłeś uwagę na oryginalne nazwy stacji: Świętokrzyska,  Uniwersytet, czy Rondo ONZ? To dzieła, które zdradzają charakter Wojciecha Fangora.

Wojciech Fangor

Wojciech Fangor (1922 – 2015) – znany polski malarz, rysownik, rzeźbiarz i plakacista. Uważany za jednego z ostatnich „wielkich mistrzów” XX wieku. Na początku lat 60. zasłynął ‘pulsującym’ malarstwem – abstrakcyjnymi obrazami, dającymi wrażenie ruchu. Jego eksperymenty malarskie były prekursorskie nie tylko w polskiej, ale i w światowej sztuce.

Prace tego słynnego warszawiaka spotykamy w różnych miejscach w mieście. Zaledwie 300 metrów od Szkoły Języka Polskiego KLUB DIALOGU (link do strony głównej) znajdują się inne, często ignorowane przez przechodniów, fangorowskie akcenty, które dekorują przestrzeń publiczną. Zwykła podróż pociągiem podmiejskim na kurs języka polskiego może być spotkaniem z mozaikowym studium koloru. O czym mowa?

Warto rozglądać się dookoła!

Mozaiki, które ozdabiają Dworzec Warszawa Śródmieście, w ubiegłym roku zostały wpisane do krajowego rejestru zabytków. Łącznie są to 52 mozaiki sufitowe – warto czasem spojrzeć w górę! – a także 27 mozaik, które są w holach i w dawnych poczekalniach wzdłuż peronów bocznych. Kafelki zostały zrobione w Zakładach Fajansu we Włocławku, a część potrzebnych barwników sprowadzono nawet z Włoch.

Poznaj Wojciecha Fangora na wystawie!

Dla fanów Fangora i miłośników sztuki Szkoła Języka Polskiego KLUB DIALOGU ma też radosną informację! Do marca 2023 roku można oglądać dwie wystawy celebrujące setną rocznicę urodzin artysty: ‘Fangor. Poza obraz’ w Gdańsku https://www.mng.gda.pl/wystawy/fangor-poza-obraz/ oraz ‘Fangor. Wielowymiarowy’ w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie https://u-jazdowski.pl/program/wystawy/fangor-wielowymiarowy

Zdjęcia pochodzą ze strony Wikimedia: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?search=fangor+metro&title=Special:MediaSearch&go=Go&type=image

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.