Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

SYRENKA WARSZAWSKA. Poznaj symbol Warszawy

08/03/2023

Syrenka to symbol Warszawy. Najstarsza Syrenka pochodzi z 1400 roku i wyglądała inaczej niż dzisiaj. Wtedy miała postać człowieka ze skrzydłami i ogonem. Jej  brzuch był pokryty łuską. Syrenka zmieniła się w dziewczynę z rybim ogonem dopiero w 1622 roku. Dzisiaj Syrenka trzyma w ręku miecz i tarczę.


Ile w sumie jest Syrenek w Warszawie? Tego nikt nie policzył. Na Starym Mieście jest ich bardzo dużo. Ale nie tylko. Możesz znaleźć je na budynkach, latarniach, witrażach i szyldach. Rozejrzyj się uważnie, bo Syrenki można spotkać w wielu miejscach Warszawy.

Syrenka z XVII wieku

Gdzie można spotkać Syrenkę Warszawską?

1.Rynek Starego Miasta

Idź na Rynek Starego Miasta. Tam, na samy środku placu, na pewno od razu zauważysz Syrenkę. Pomnik został wykonany z brązowego cynku w 1855 roku. Syrenka ta została poważnie uszkodzona podczas II wojny i odnowiona w roku 1951.

2. Powiśle

To najsłynniejsza Syrenka Warszawska. Została wykonana z brązu w roku 1939. Jej wysokość to  4,5 metra. Pomysłodawcą tej Syrenki był Stefan Starzyński, prezydent Warszawy, a autorką – Ludwika Nitschowa. Na szczęście w czasie II wojny pomnik nie został zniszczony.

3. Park Mirowski

Tutaj Syrenka jest betonową rzeźbą, a jej ogon jest oryginalnie wygięty i tworzy misę.

4. Wiadukt Markiewicza, ul. Karowa

Syrenka zdobi ten wiadukt od z 1905.

5. Ulica Inżynierska

W tym miejscu nie znajdziesz pomnika. Szukaj płaskorzeźby, znajdującej się na budynku dawnej remizy tramwajowej. Miłych wrażeń!

6. Ulica Katowicka, Saska Kępa

Aby znaleźć Syrenkę musisz obejść budynek Liceum im. B. Prusa dookoła. Na bocznej ścianie, od strony ul. Katowickiej znajduje się płaskorzeźba wykonana przez Wojciecha Czerwosza.

7. Ulica Grochowska, Praga Południe

Przed Urzędem Dzielnicy Praga Południe Syrenka skromnie spuszcza wzrok. Nie ma ani tarczy, ani miecza, lecz wciąż budzi szacunek przechodniów.

8. Zespół Stacji Filtrów, ul. Koszykowa

Zespół Stacji Filtrów to zabytkowe budynki wybudowane w latach 1883–1886. Płaskorzeźba Syrenki, wykonana przez Jana Golińskiego została umieszczona na budynku Zakładu Filtrów Pośpiesznych.

9. Sejm, ul. Wiejska

Tę Syrenkę trudno jest zobaczyć, ponieważ znajduje się ona na drewnianej balustradzie ław rządowych w Sali Posiedzeń Sejmu.  

Ciekawostka

Żołnierze brytyjskiego pułku Queen’s Royal Hussars noszą naszywkę z Syrenką Warszawską na lewym rękawie mundurów. Przywilej ten został im nadany przez generała Władysława Andersa za wsparcie udzielone polskim żołnierzom podczas bitwy o Ankonę w 1944 roku..

Nauka języka polskiego może być ciekawa i inspirująca. Zapraszamy do Szkoły Języka Polskiego dla Obcokrajowców KLUB DIALOGU.

Tekst i zdjęcia pochodzą z Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warszawska_Syrenka

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.