Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

MOST PONIATOWSKIEGO – III MOST, KRÓL WARSZAWSKICH MOSTÓW

05/05/2023

Most Poniatowskiego w Warszawie – to już ponad 109 lat historii

Na przedłużeniu Alei Jerozolimskich, czyli ulicy przy której znajduje się Szkoła KLUB DIALOGU, przez rzekę Wisłę w Warszawie zabiera nas wyjątkowy most – Most Poniatowskiego.

Czy wiesz, że Most ten powstał ponad 109 lat temu, w XXw. w latach 1904–1914. W tym czasie Polski nie było już na mapie Europy. Jej terytorium było pod panowaniem Pruskim, Austriackim i Rosyjskim, a Warszawą rządził Car Rosji Mikołaj II Romanow.

Budowa Mostu Poniatowskiego była jedną z największych inwestycji miasta na przełomie XIX i XX wieku. Został on postawiony na ośmiu stalowych filarach, a majestatyczne wieże przy wjeździe na most miały pełnić funkcje obronne.

Historia Mostu Poniatowskiego to historia Warszawy

Historia Mostu Poniatowskiego ściśle łączy się z tragiczną historią Warszawy. Już 5 sierpnia 1915 roku wycofujące się z Warszawy wojska rosyjskie zburzyły 2 filary mostu przez co stał się on bezużyteczny.

Ale ku radości warszawiaków oraz przyjezdnych Most wkrótce odbudowano (1921–1927).

Burza II Wojny Światowej znowu nie ominęła Mostu. Został on zniszczony przez Niemców podczas powstania warszawskiego 13 września 1944 roku o godz. 12:15 z powodu niebezpieczeństwa połączenia się wojsk polskich z powstańcami.

Po wojnie Warszawa szybko rozwijała się, a kolejne budowle były odbudowywane. Most Poniatowskiego był jednym z pierwszych inwestycji. Został on oddany do użytku 22 lipca 1946 roku (Stare Miasto odbudowano dopiero w 1953r.). Pozwoliło to na uruchomienie pierwszego po wojnie tramwaju przez Wisłę. Na wieżyczkę przy Muzeum Wojska Polskiego powróciła wykuta w kamieniu Syrenka. A po praskiej stronie mostu ustawiono kamień upamiętniający walki o wyzwolenie Warszawy w latach 1944-1945

Most Poniatowskiego tętni życiem

Obecnie długość samego mostu to 506 m, a wraz z wiaduktem i dojazdami liczy ponad 3,5km!

Most Poniatowskiego nie przestaje być w centrum uwagi, a jego okolice tętnią życiem!

Czy wiesz, że:

  • Pomimo powstania linii metra i innych mostów ruch na moście nie maleje. Obliczono, że przez most przejeżdża średnio 57 000 pojazdów na dobę
  • Uwaga! Na wiadukcie i moście ustawiono aż sześć fotoradarów
  • Po praskiej stronie znajduje się popularna plaża Poniatówka
  • Pod mostem powstał kompleks trzech boisk do siatkówki plażowej z trybunami na 200 osób i urządzeniami do street workout.
  • Przy Moście Poniatowskiego znajduje się jeden z przystanków Warszawskiego Tramwaju Wodnego.

Ciekawostka – jaka jest właściwie nazwa Mostu?

Oficjalna nazwa Mostu Poniatowskiego to Most Księcia Józefa Poniatowskiego (od 1917 roku).Wcześniej most nazywano Mostem MikołajewskimMostem imienia Cesarza Mikołaja II lub Trzecim Mostem).

Obecnie, potocznie nazywa się go po prostu ‘Poniatoszczakiem’

Źródło: Wikipedia

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.