Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

KINO POLSKIE. Szkoła polska

11/06/2024

Poziom A2+

Szkoła Polska to trend w polskim kinie, który trwał od roku 1956 do roku 1963. Był to nurt artystyczny, który inspirował się włoskim neorealizmem. Film polski poruszał wiele tematów, ale zdecydowanie przeważał motyw związany z II-gą Wojną Światową.

Za najważniejszych reżyserów Szkoły Polskiej uważa się: Andrzeja Wajdę, Andrzeja Munka, Wojciecha Hasa, Jerzego Kawalerowicza, Tadeusza Konwickiego i Kazimierza Kutza.

Jednym z pierwszych i najważniejszych na skalę światową filmów Szkoły Polskiej był „Kanał” Andrzeja Wajdy (1957r.) nagrodzony  Srebrną Palmą w Cannes. Najbardziej zapadającym w pamięć epizodem filmu jest obraz z Powstania Warszawskiego, który ukazuje grupkę powstańców przechodzących kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Bohaterowie idą ku śmierci w cuchnącym fekaliami, dusznym kanale, co do dziś robi ogromne wrażenie.

Kolejne dzieło Andrzeja Wajdy – „Popiół i Diament” (1958r.) stało się klasykiem Światowej Kinematografii. Obrazami z tego filmu inspirowali między innymi: Martin Scorsese, Brian De Palma i Akira Kurosawa. Motywem filmu jest wewnętrzna walka między wiernością przysiędze wojskowej, a potrzebą zwykłego życia młodego człowieka podczas wojny.

Lata 60-te to przede wszystkim wybitne dzieła Jerzego Kawalerowicza i Wojciecha Hasa. Genialnym dziełem Jerzego Kawalerowicza jest film „Matka Joanna od Aniołów” opowiadające historię opętania zakonnic w Loudun. To przejmująca tragedia o ludzkiej naturze. W 1966r. Kawalerowicz zekranizował „Faraona” co przyniosło mu nominację do Oscara. To uniwersalny temat o mechanizmach władzy, osadzony w realiach starożytnego Egiptu.

Najbardziej znane dzieła Wojciecha Hasa, to: „Rękopis znaleziony w Saragossie” oraz „Lalka”. Występuje tu plejada znakomitych polskich aktorów ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą, Leonem Niemczykiem, Gustawem Holoubkiem, Barbarą Kraftówną, Beatą Tyszkiewicz i Igą Cembrzyńską na czele. Klasyka.

W latach 70-tych powstało największe przedsięwzięcie produkcyjne w historii polskiego kina nominowane do Oscara. W roku 1974 Jerzy Hoffman zrealizował dzieło swojego życia: „Trylogię” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza. To 3 filmy pokazujące losy Polski na tle najazdu szwedzkiego w połowie XVIII wieku. W rolach głównych wystąpili: Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Kazimierz Wichniarz oraz Tadeusz Łomnicki.

Innymi ważnymi filmami z lat 70-tych są:

  • „Noce i Dnie” (1975r.), reżyseria Jerzy Antczak
  • „Wesele” (1972r.), reżyseria Andrzej Wajda
  • „Panny z Wilka” (1979r.), reżyseria Andrzej Wajda
  • „Sanatorium pod klepsydrą” (1972r.), reżyseria Wojciech Has
  • „Zaklęte rewiry” (1975r.), reżyseria Janusz Majewski
  • „Trzecia część nocy” (1972r.), reżyseria Andrzej Żuławski
  • „Perła w koronie” (1972r.), reżyseria Kazimierz Kutz
  • „Rejs” (1970r.), reżyseria Marek Piwowski
  • „Przepraszam, czy tu biją?” (1976r.), reżyseria Marek Piwowski

KLUB DIALOGU zaprasza!

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.