1 maja 2024 jest dwudziestą rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej.
W 2024 roku KLUB DIALOGU obchodzi dwudzieste urodziny, więc w maju mamy dwie okazje do świętowania!
Czy znasz ważne daty w historii Unii Europejskiej?
5 maja 1949 r. – niedługo po zakończeniu II wojny światowejustanowiono Radę Europy,
3 września 1953 r. weszła w życie Europejska Konwencja Praw Człowieka – umowa międzynarodowa, której celem jest ochrona praw człowieka.
18 kwietnia 1951 r. powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, do której należały: Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Belgia i Luksemburg.
13 czerwca 1987 r. uruchomiono program Erasmus, dzięki niemu studenci mogą studiować w innych krajach Wspólnoty. Nazwa programu pochodzi od imienia Erazma z Rotterdamu. Erazm z Rotterdamu był humanistą renesansu, propagatorem kultury antycznej.
Unia Europejska została utworzona dzięki podpisaniu traktatu z Maastricht 7 lutego 1992 r. Od tej pory współpraca między krajami stała się jeszcze bliższa.
1 stycznia 2002 r. w niektórych krajach wprowadzono do obiegu walutę Unii – euro.
1 maja 2004 r. Polska dołączyła do UE, w tym roku świętujemy dwudziestą rocznicę! W Polsce nie funkcjonuje europejska waluta, cały czas używamy polskiej waluty, złotego.
W czerwcu 2004 powstaje Szkoła KLUB DIALOGU
13 grudnia 2007 r. wszystkie kraje podpisały się pod traktatem lizbońskim, którego celem jest przekształcenie UE w organizację bardziej demokratyczną, sprawną w działaniu i przejrzystą.
Czy wiedziałeś/wiedziałaś, że Unia Europejska otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla 10 grudnia 2012 r.?
Do 2020 r. do Unii przystąpiło łącznie 28 krajów, ale 31 stycznia 2020 r. z UE wystąpiła Wielka Brytania (brexit), więc teraz wszystkich krajów jest 27.
Czy wiesz, jak czytać daty? Sprawdź swoją gramatykę!
Jakie kraje są w UE?
Na początku do Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali należały: Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Belgia i Luksemburg.
1 stycznia 1973 r. do Wspólnoty dołączyły Dania, Irlandia i Wielka Brytania.
Cztery lata później, 1 stycznia 1981 r. dołączyła Grecja, a po pięciu latach, 1 stycznia 1986 r. dołączyły Hiszpania i Portugalia.
1 stycznia 1995 r. do Unii dołączyły trzy nowe kraje: Austria, Finlandia i Szwecja.
1 maja 2004 do UE dołączyły kolejne kraje: Łotwa, Litwa, Estonia, Cypr, Malta, Czechy, Węgry, Słowacja, Słowenia i Polska.
1 stycznia 2007 dołączyły Bułgaria i Rumunia – teraz w Unii jest 27 krajów.
1 lipca 2013 r. do Unii dołączył kolejny i ostatni kraj – Chorwacja, wtedy wszystkich państw było 28.
Jedynym jak dotąd krajem, który wystąpił z Unii jest Wielka Brytania – 23 czerwca 2016 r. odbyło się referendum, a 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania wystąpiła z Unii.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.