Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

BOŻE NARODZENIE PO POLSKU

15/12/2021

Święta Bożego Narodzenia w Polsce poprzedza długi okres przygotowań i wydarzeń, które mają swój początek już cztery tygodnie przed Świętami. Okres duchowego przygotowania się do Świąt nazywany jest ‘Adwentem. Adwent to ważny czas w Kościele chrześcijańskim będący oczekiwaniem na narodzenie Jezusa oraz Jego przyjście na koniec świata. W tym roku ten czas rozpoczął się 28. listopada. 6-go grudnia obchodzimy w Polsce ‘Mikołajki. To jedyny taki dzień szczególnie dla dzieci, które spodziewają się drobnych prezentów pozostawionych w ich kapciuszkach przez Świętego Mikołaja, gdy obudzą się rano. Ponadto, jeszcze w grudniu dzieci w szkołach I przedszkolach biorą udział w ‘Jasełkach, czyli przedstawieniach związanych z narodzeniem Jezusa, a miasta rozbłyskają blaskiem tysiąca pięknych, świątecznych lampek.

Trzy tygodnie później nadchodzą Święta Bożego Narodzenia.

To wyjątkowy czas dla wszystkich Polaków. Tradycje bożonarodzeniowe mają w Polsce bardzo duże znaczenie. Zwyczaje te są pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie, by wciąż mogły nadawać Świętom uroczysty i rodzinny charakter.

Najważniejszym wydarzeniem rodzinnym jest Wieczór 24-go grudnia, kiedy obchodzona jest Wigilia Bożego Narodzenia. Wówczas cała rodzina zasiada do Kolacji Wigilijnej, która rozpoczyna się nie wcześniej, nim pierwsza Gwiazda zabłyśnie na niebie. Do Kolacji zawsze podawany jest dodatkowy talerz dla niespodziewanego gościa, a pod obrusem leży sianko – odwołanie do narodzin Jezusa w stajence. Przed jedzeniem członkowie rodziny dzielą się opłatkiem, składając sobie najlepsze życzenia. Ten zwyczaj podkreśla szczególną więź łączącą ze sobą najbliższych, a także gotowość do wybaczenia i pojednania się ze sobą. Podczas Kolacji podawanych jest 12, bezmięsnych dań i w zależności od regionu Polski są to: barszcz z uszkami, pierogi, smażony karp, kapusta z grzybami, sałatka jarzynowa, kartofle, karp w galarecie, kompot z suszonych owoców, kutia, makowiec i sernik. Po Kolacji, do wszystkich grzecznych osób przychodzi Święty Mikołaj (w Warszawie), Aniołek (w Krakowie), lub Gwiazdor (w Poznaniu) ?. Jedna z tych 3 wymienionych osób może także zostawić prezenty pod choinką bogato przyozdobioną ozdobami (bombkami, łańcuchami, gwiazdą, pierniczkami, itp.). O godzinie 24 rozpoczyna się Pasterka, czyli bardzo uroczysta Msza w kościele, celebrująca narodzenie Jezusa Chrystusa.

Święta Bożego Narodzenia w Polsce są, obok Wielkanocy, najważniejszymi świętami religijnymi. Celebrowanie tych szczególnych grudniowych dni ma również rodzinny, ciepły i radosny charakter. Kultywowanie polskich zwyczajów świątecznych sprzyja umacnianiu więzi łączących członków rodziny i akcentowania narodowej tożsamości, ale też nadaje obchodom Bożego Narodzenia niepowtarzalne piękno, na które można z utęsknieniem wyczekiwać przez wiele miesięcy.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.