Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

Halloween, czy Święto Zmarłych?

14/10/2023

Halloween, czy Święto Zmarłych? Czy któreś ze Świąt jest lepsze?

Choć w Polsce Halloween zyskuje na popularności, wciąż słyszy się głosy, że to pogańskie święto. Nie tylko przyszło do nas z USA, ale chce także zastąpić nasze Polskie Święto Zmarłych. Czy to prawda?

Geneza polskiego Święta Zmarłych i Halloween jest bardzo podobna.

Zarówno poganie, jak i wcześni chrześcijanie czcili swoich zmarłych. W XIV wieku wprowadzono Wigilię Wszystkich Świętych (w krajach anglojęzycznych zwaną „All Hallows’ Eve” – później nazwa ta została skrócona do Halloween). Właśnie wtedy wierni musieli modlić się za zmarłych do wszystkich świętych.

Ludzie potrzebowali też święta, które oswoi ich strach przed śmiercią, zimnem i długimi nocami.

Czy możemy więc te Święta porównywać?

Obecnie widać, w jak różne strony te Święta poszły, chociaż zaczęło się podobnie. W Stanach, czy Wielkiej Brytanii Halloween to radosne święto, pełne przebieranek, upiornych dekoracji, zbierania cukierków, psikusów i imprez. W Polsce przyjęła się spokojniejsza tradycja – odwiedzamy groby zmarłych, zostawiając znicz i modląc się za nich.

Dlatego zamiast porównywać, lepiej dobrze się bawić ze znajomymi w Halloween, a następnego dnia odwiedzić groby bliskich. Wówczas nikt nie będzie czuł się pokrzywdzony. W polskiej kulturze potrzeba odwiedzania cmentarzy w czasie Święta Zmarłych jest tak głęboko zakorzeniona, że nie trzeba się martwić, że zostanie wyparta przez Halloween.

2 w 1. Czyli dobra zabawa i czas zadumy.

Czy nie jest to piękne, że w Polsce możemy mieć 2 w 1? Nawet jeśli 31 października wrócimy późno z halloweenowej imprezy, to następnego dnia chętnie odwiedzimy groby bliskich zmarłych. Bo przecież piękno rozświetlonego cmentarza z mnóstwem kwiatów i ta nostalgiczna atmosfera są niepowtarzalne i warte kultywowania.

I co na to KLUB DIALOGU

Szkoła Języka Polskiego KLUB DIALOGU to tolerancyjna i otwarta na dialog Szkoła, w której uczą się studenci z całego świata. Dlatego tak ważne jest dzielenie się swoją tradycja i kulturą z innymi, ale i czerpanie z innych, dobrych wzorców. Taka postawa ubogaca i kreuje miejsce przyjazne każdemu. Dlatego na naszych kursach języka polskiego możesz poczuć się komfortowo, a nauka jest przyjemnością.

Źródła:

wikipedia.org/wiki/Halloween

dokariery.pl/-/swieto-zmarlych-czy-halloween-

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.